اخبار استان
پربحث ترین

مسئولان استان بر این عقیده اند با برنامه ریزی صورت گرفته طرف 3 ماه آینده شرایط برای بررسی وضعیت موجود، پرداخت مطالبات کارگری و آغاز عملیات احیای مجدد کارخانه پارسیلون مهیا خواهد شد.

کد خبر: ۱۲۶۱۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸

به گزارش خبر آزاد، به نقل از سفیر افلاک، کارخانه پارسیلون در دهه های گذشته به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت های اقتصادی لرستان بوده که نقش قابل توجهی در اشتغال زایی و توسعه این دیار ایفا کرده است. 

در اوایل دهه 80 و همزمان با آغاز عملیات خصوصی سازی واحدهای تولیدی بزرگ در کشور، این واحد تولیدی نیز به بخش خصوصی واگذار شد. 

به نظر می رسد که خصوصی سازی واقعی در پارسیلون اتفاق نیفتاده و در همان سالهای ابتدایی واگذاری شاهد آغاز مشکلات این کارخانه بودیم. 

به مرور زمان مشکلات کارگران پارسیلون افزایش یافت به نحوی که در سال های گذشته شاهد تعطیلی این واحد تولیدی و به اوج رسیدن چالش های کارگران این واحد تولیدی هستیم. 

خوشبختانه در ماه های گذشته شاهد افزایش تلاش ها برای تعیین و تکلیف کارخانه پارسیلون پس از سالها هستیم، به نحوی که مسئولان استان از تمام ظرفیت خود برای حل مشکلات پارسیلون و بازگرداندن این واحد تولیدی به چرخه تولید استفاده کردند. 

به نظر می رسد با وجود موانع متعدد بالاخره با خلع ید مالک کارخانه پارسیلون و تشکیل یک کنسرسیوم متشکل از طلبکاران عمده این واحد تولیدی زمینه برای احیای مجدد این کارخانه مهیا شده است. 

با اقدامات صورت گرفته شاهد تصویب موضوع تعیین و تکلیف کارخانه پارسیلون در ستاد تسهیل ملی هستیم. 

بنا به تصمیمات اتخاذ شده قرار بر این است که در 3 ماه آینده زمینه برای پرداخت مطالبات کارگران، مشخص شدن وضعیت کنونی کارخانه و همچنین احیای مجدد آن فراهم شود. 

همچنین مقرر شد تا ظرف مدت یک ماه کنسرسیوم مربوطه شرایط را برای پرداخت تمامی و یا در مراحله اول بخشی از 7 و نیم میلیارد تومان مطالبات کارگری این کارخانه را فراهم کرده و شاهد حل مشکلات کارگری این مجموعه باشیم. 

از سوی دیگر مسئولان معتقدند که هدف اساسی از تشکیل کنسرسیوم کارخانه پارسیلون را باید احیای مجدد این واحد تولیدی و بازگرداندن آن به چرخه تولید دانست و حتی پیش بینی شده تا شاهد شکل گیری سرمایه گذاری 40 میلیارد تومانی در این واحد تولیدی در راستای احیای مجدد آن بود. 

به هر حال به نظر می رسد روند کنونی نشان دهنده بهبود وضعیت پارسیلون خواهد بود، اما با این وجود انتظار داریم که مسئولان از تمام ظرفیت خود برای احقاق حقوق کارگران استفاده کنند. 

اکنون خواسته اساسی و به حق مردم لرستان احیای مجدد سایر ظرفیت های بزرگ تولیدی استان بوده و انتظار می رود در کوتاه مدت شاهد تحقق این موضوع نیز بود. 

شرکت پارسیلون، تصویر|خبر آزاد

 کارشناسان در حال بررسی وضعیت فعلی کارخانه هستند

در همین زمینه عزیز آقایی، رئیس شورای اسلامی کار شرکت پارسیلون، بیان می کند: با توجه به اقدامات صورت گرفته توسط مسئولان استان، شاهد تشکیل کنسرسیومی برای اداره کارخانه پارسیلون بوده و حتی یک مدیر اجرایی نیز از طرف شرکت آتیه دماوند برای کارخانه به صورت موقت انتخاب شده است. 

آقایی ادامه می دهد: البته کارشناسان مربوطه در حال بررسی وضعیت کنونی کارخانه بوده تا شرایط موجود پارسیلون مشخص و بتوان بر اساس آن برای آینده شرکت برنامه ریزی کرد. 

وی عنوان می کند: بر اساس برنامه زمانبندی شده قرار بر این است که از تاریخ 9 آذر ماه تا تاریخ 9 دی ماه کارشناسان تامین دلیل کرده و از این تاریخ به بعد نیز به مدت یک ماه شرایط برای پرداخت مطالبات کارگران، رسمی، قراردادی، شرکتی و بازنشسته کارخانه مهیا شود. 

این مسئول اظهار می کند: همچنین مبلغی را به صور علی الحساب به کارگران کارخانه پرداخت و پس از آن تمامی مطالبات نیز تسویه شوند.  

رئیس شورای اسلامی کار کارخانه پارسیلون ادامه می دهد: شنیده ها حاکی از آن است که بانک ملی حاضر به ورود به کنسرسیوم مربوطه نیست، اما مسئولان استان اعلام کرده اند که با توجه به اینکه تشکیل کنسرسیوم به تصویب ستاد تسهیل ملی رسیده هیچ یک از اجزا نمی توانند انصراف دهند و موظف به انجام تعهدات خود خواهند بود. 

در انتظار پرداخت 35 ماه حقوق معوق هستیم 

آقایی در ادامه با اشاره به وجود 35 ماه حقوق و مزایای معوق کارگران پارسیلون، می گوید: اکنون کارگران پارسیلون دارای حدود 35 ماه حقوق معوق هستند که این مبلغ در حدود 7 و نیم میلیارد تومان برآورد شده و پرداخت این مبلغ رقم چندان زیادی برای کنسرسیوم نیست و انتظار داریم شرایط برای تحقق وعده ها مهیا شود. 

وی عنوان می کند: البته به نظر می رسد که مدیران اجرایی کنسرسیوم در نظر دارند به صورت موقت اقدام به راه اندازی یک خط از کارخانه کرده و پس از آن شرایط را برای اصلاح ساختار و یا راه اندازی خط تولید جدید مهیا کنند. 

این مسئول می افزاید: متاسفانه در سال های گذشته کارگران پارسیلون سختی های بسیار زیادی را متحمل شده اند و ضمن قدردانی از تلاش های مدیریت ارشد استان و سایر مسئولان مربوطه امیدواریم بتوان در موعد مقرر شاهد پرداخت حقوق های معوق کارگران بود. 

شرکت پارسیلون، تصویر|خبر آزاد

احیای مجدد پارسیلون در اولویت اصلی برنامه های استان

در همین زمینه محمدرضا صفی خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان بیان  می کند: کارخانه پارسیلون از دیرباز به عنوان یکی از ظرفیت های بزرگ و مهم اقتصادی استان لرستان بوده که متاسفانه در سال های گذشته و به دلیل واگذاری ناموفق شاهد بروز مشکلات متعددی برای این واحد تولیدی هستیم.  

صفی خانی در ادامه بیان می کند: به هر حال در یکسال گذشته با توجه به حمایت های استاندار لرستان تلاش های زیادی برای تعیین و تکلیف شدن کارخانه پارسیلون در دستور کار قرار گرفت. 

وی عنوان می کند: با توجه به وجود دلایل قانونی و منطقی نهایتا با تصمیم مدیریت ارشد استان و سایر دستگاه های مسئول تصمیم بر خلع ید مالک کارخانه گرفته شد و در همین راستا طی یک پروسه دشوار، پیچیده و زمانبر توانستیم این موضوع را محقق کنیم. 

پارسیلون در ستاد  تسهیل ملی تعیین و تکلیف شد

این مسئول می افزاید: به هر حال با تصمیم ستاد تسهیل ملی قرار بر این شد تا شرکت پارسیلون با تشکیل یک کنسرسیوم متشکل از طلبکاران عمده خود یعنی بانک های ملی، سپه، صنعت و معدن و شرکت آتیه دماوند تعیین و تکلیف شود. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه با اشاره به آغاز پروسه حل و فصل مشکلات این کارخانه، می گوید: تصمیمات و مصوبات ستاد تسهیل کشور برای تمامی دستگاه ها و ارگان ها لازم الااجراست و در نتیجه قرار بر این شده تا کارخانه پارسیلون طی یک برنامه زمانبندی شده احیا شود. 

صفی خانی در ادامه بیان می کند: اکنون این برنامه زمانبندی آغاز شده و قرار بر این است تا در مرحله اول وضعیت فعلی کارخانه و همچنین طلب آن به طلبکاران به صورت دقیق توسط تیم های کارشناسی تبیین شود که اکنون این مهم در حال انجام است و به دنبال تسریع در این روند نیز هستیم. 

پرداخت حقوق و مزایای کارگران در اولویت برنامه ها

وی عنوان می کند: از سوی دیگر مدیران اجرایی این کنسرسیوم به دنبال مهیا ساختن شرایط برای پرداخت حقوق و مزایای کارگران زحمت کش کارخانه طی یک برنامه مشخص هستند تا شاهد برطرف شدن مشکلات کارگری این واحد تولیدی نیز باشیم. 

این مسئول می افزاید: همچنین مقرر شد بر اساس برنامه ریزی معین کنسرسیوم شرایط را برای سرمایه گذاری تازه در این کارخانه مهیا کند، به نحوی که پیش بینی می شود که 40 میلیارد تومان سرمایه گذاری در این واحد تولید شکل گیرد. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان در ادامه اظهار می کند: توانستیم که پس از مدت ها کارخانه پارسیلون را با وجود تمامی ممانعت ها و دشواری ها تعیین و تکلیف کنیم و مطمئنا در ماه های آینده و به مرور زمان شاهد تحقق اهداف پیش بینی شده برای این واحد تولیدی خواهیم بود.  

صفی خانی بیان می کند: مطمئنا شرایط برای احیای مجدد کارخانه پارسیلون مهیا خواهد شد و از تمام ظرفیت خود برای تحقق این موضوع استفاده کرده چرا که معتقدیم همچون گذشته پارسیلون می تواند نقش قابل توجهی در اقتصاد استان ایفا کند. 

شرکت پارسیلون، تصویر|خبر آزاد

پارسیلون به عنوان تجربه بسیار تلخی در صنعت و اقتصاد استان لرستان بود که به نظر می رسد پس از سالیان دراز اکنون شاهد حل و فصل مشکلات آن هستیم. 

حال باید دید در ماه های آینده شاهد تحقق وعده های مسئولان خواهیم بود و کارگران این واحد تولیدی می توانند به 35 ماه حقوق معوق خود برسند؟ 

مطمئنا خواسته اصلی مردم استان احیای مجدد کارخانه پارسیلون و بازگرداندن این واحد تولیدی به چرخه اقتصاد لرستان است و باید این مهم در دستور کار مسئولان استان قرار گیرد، چرا که به هر حال پارسیلون دارای زیرساخت های ویژه ای بوده و می توان با برنامه ریزی مناسب شاهد استفاده هر چه بیشتر از این ظرفیت لرستان بود.

انتهای پیام/

کانال تلگرام رسمی پایگاه خبری تحلیلی خبر آزاد

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: